Reference - Sanace skládky odpadů Hodonín

Realizace: probíhá od roku 2006

Kontaminanty

  • OCP
  • NEL
  • BTEX
  • CLU

Sanace skládky odpadů Hodonín

Zřízení skládky odpadů u obce Hodonín ( parcelní číslo 413/1) bylo povoleno rozhodnutím ONV Chrudim dne 10. dubna 1967 pod čj. les/209-3/67-6 ( povolení dočasného odlesnění plochy 0,016 ha pro zřízení skládky pro odpadní hmoty tuhé a tekuté ze středisek Vojtěchov, Synčany, Ronov a Sobětuchyú, resp. rozhodnutím ONV Chrudim dne 15. května 1967 pod čj. výst/1999/67-Po.

Dne 5. června 1977 bylo STS Slatiňany požádáno o prodloužení povolení skládkování, neboť STS naplnila obaly od pesticidních přípravků, tekutými a pevnými odpady z asanačních jímek sředisek ochrany rostlin stávající prohlubeň. Současně bylo pořádáno o povolení k deponování odpadů z mytí součástí traktorů.

Dne 22. června 1977 OHS Chrudim souhlasí v rámci jednání s pokračováním skládkování za předpokladu "neutralizace" chlorovanými přípravky. Dne 6. června 1978 pod čj. VLHZ/221.3/252/78/K je prodlouženo trvání skládky. Dne 2. července 1981 pod čj. VLHZ/221/81/94/R byl vydán zákaz zkládání odpadů na tuto skládku, a to na základě místního šetření, kdy docházelo k průsakům tekutých kalů do okolí a k prosychání okolních stromů. Současně bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

V roce 1982 byla zamítnuta další žádost o aktivaci této deponie. Od roku 1991 je vyvíjena aktivita Obecního úřadu v Hodoníně ve věci likvidace skládky odpadů. V letech 1967 až 1981 byly podle výpovědí pamětníků na skládku ukládány následující materiály:

  • Odpadní tuhé a tekuté hmoty ze středisek s.p. STS Slatiňany
  • Obaly od pesticidních přípravků
  • Tekuté a pevné odpady z asanačních jímek středisek ochrany rostlin
  • Odpady z mytí součástí traktorů- odmašťovací přípravek Alkon ( směs metasilikátu, fosforečnanu sodného, sody a tenzidů)
  • Chlorované přípravky sloužící k " neutralizaci" ukládaného materiálu
  • Silážní šťávy

Technická realizace projektu " Sanace skládky odpadu Hodonín" byla zahájena v září roku 2006. sanační práce jsou rozděleny do tří etap. V rámci první byly provedeny především přípravné a průzkumné práce jako zbudování obslužné komunikace a přípojky elektrické energie k prostoru skládky, terénní úpravy, georyzikální průzkum, zbudování sanačních a monitorovacích vrtů, hydrogynamické zkoušky, zbudování systému čerpání a dekontaminace podzemních vod, jeho uvedení do řádného kontinuálního provozu, zahájení pravidleního měsíčního monitoringu jakosti podzemních vod v prostoru skládky a širokém okolí apod.

Náplní druhé etapy bylo především odtěžení a likvidace odpadů z tělesa skládky a znečištěných podložních zemin. V rámci těchto prací bylo celkem vytěženo a odvezeno k likvidaci 4 567 tun nebezpečných odpadů. Po odtěžení skládky a znečištěných zemin byla provedena rekultivace prsotoru bývalé skládky formou zalesnění. Dále byl v rámci druhé etapy sanačních prací kontinuálně provozován systém čerpání a dokontaminace podzemních vod a realizován měsíční monitoring jakosti podzemních vod. Na konci druhé etapy sanačních prací v říjnu 2007 bylo v rámci sanace podzemních vod dosaženo poklesu koncentrací organochlorových pesticidů v podzemních vodách v prostoru bývalé skládky o 70% oproti počátečním koncentracím těchto látek.

Úkolem třetí etapy sanačních prací, která bude ukončena v květnu 2008, je především dokončení sanace podzemních vod a rekultivace prostoru bývalé skládky nebezpečných odpadů a také pokračování v pravidelném měsíčním monitoringu jakosti podzemních vod.